O nás

Ponořte se do bohaté historie lékárny v Újezdě u Brna. Projděte si milníky od jejího vzniku až po současnost.

1131

První zmínka o Újezdě

Újezd se poprvé připomíná jako osada po 30. červnu 1131 jako zboží velkofarního kostela sv. Michala v Brně. Koncem 13. století byl lénem olomouckého biskupství, od r. 1465 náležel chrlickému panství. V 17. století byly zde dva dvory, z nichž na konci 18. století parcelací vznikly vsi Rychmanov a Šternov. V roce 1952 sloučením Újezda, Rychmanova a Šternova vznikl Újezd u Brna (okres Slavkov). Obyvatelé se převážně věnovali zemědělství, k nemocným byli voláni lékaři, kteří měli domácí lékárny.

1906

Začátky Theodora Merlíčka

Otevřít v Újezdě lékárnu nepřicházelo zpočátku v úvahu, přesto se k tomuto kroku odhodlal PhMr. Theodor Merlíček. Narodil se 29. března 1882 ve Francově Lhotě, bývalý okres Valašské Klobouky. V roce 1895 odešel studovat gymnázium do Valašského Meziříčí. V roce 1900 se Merlíčkovi přestěhovali do Brna. Theodor pokračoval ve studiu gymnázia na Starém Brně, zde se rozhodl jít studovat farmacii. 21. července 1906 byl promován na magistra farmacie. K jednoroční vojenské službě byl povolán v říjnu 1906 do lékárny garnisonní nemocnice ve Lvově.

1914-1918

První světová válka a vojenská služba

Vypukla první světová válka. Magistr Merlíček se hlásil u pluku v Kroměříži, odkud byl odvelen do nemocnice v Sieniavě u Przemyslu do funkce vedoucího lékárny. Zde onemocněl úplavicí, kterou léčil čokoládou, 10 kapkami jodové tinktury a čípky. Jedl pouze hovězí vývar a pil čaj slazený cukerinem. Uzdravil se. Zbývající roky války působil v lékárně vojenské nemocnice v Krakově, pak jako asistent mobilní epidemické laboratoře. Do Brna se vrátil v listopadu 1918, ale jeho vojenská služba pokračovala. Vojenský zdravotní odbor jej pověřil vedením nemocničního vlaku pro raněné a nemocné vojáky, kteří se vraceli z války domů. Po propuštění z armády nastoupil PhMr. Merlíček v lékárně v Židenicích.

1921

Rozhodnutí o založení lékárny

V roce 1921 začal uvažovat, že si podá žádost otevřít novou lékárnu. V úvahu přicházel Rajhrad, Brno-Husovice a Újezd. Po delší úvaze se rozhodl PhMr. Merlíček pro Újezd, ale v této obci marně sháněl vhodný pozemek. Výstavba nové lékárny byla spojena s velkými potížemi. V obci tehdy převážně zemědělské se nikdo nechtěl zříci pozemku, který by prodal. Pozemek lékárny, jevící se dnes téměř uprostřed obce, byl tehdy za humny, kde rostlo křoví a vedla jen úzká polní cesta. Poslední budovou před lékárnou byla stará budovy školy.

1924

Založení lékárny

Do podzimu byla budova postavena a 7. prosince 1924 byla lékárna otevřena pod návem „U Naděje“. Otázka spádové oblasti nebyla jasná a proto byla postavena jen přízemní budova s podkrovím. Zpočátku bydlel PhMr. Merlíček v domě sám, ale později se přistěhovala i jeho rodina. V roce 1929 se provedla menší přístavba domu. 7. srpna 1935 po krátké nemoci zemřela žena PhMr. Merlíčka. V roce 1939 byla provedena přístavba a nadstavba domu.

Foto 1 Foto 2 Foto 3
1939-1945

Druhá světová válka

Vypukla druhá světová válka. Přiblížil se i den osvobození naší vlasti Rudou armádou. Při průchodu fronty vypukl v bytě požár. Po třech dnech budova vyhořela do základů. PhMr. Merlíček s dcerou, tchánem, tchyní a služebnou (syn Oldřich žil v Brně) se museli uchýlit ke známým. Nebylo možné zachránit nějaký majetek, rodině tak zůstalo pouze to, co měli na sobě!

Foto 4 Foto 5
1950-1962

Obnova lékárny a poslední roky PhMr. Merlíčka

PhMr. Merlíček se nevzdal a pustil se znovu do budování lékárny. Z vypůjčených peněz (asi 2/3) se mu to podařilo. S nadlidským úsilím celé rodiny byly všechny vypůjčené peníze splaceny do roku 1950, kdy přišla další rána osudu a lékárna byla při socializaci převzata státem bez jakékoliv náhrady. PhMr. Theodor Merlíček se stal správcem lékárny.

Foto 6
1962

Převzetí lékárny PhMr. Oldřichem Merlíčkem

Z rozhodnutí ředitelství brněnské Mediky převzal správu lékárny do té doby zaměstnanec lékárny a syn zakladatele pan PhMr. Oldřich Merlíček.

Foto 7 Foto 8 Foto 9
1964

Odchod rodiny Merlíčkovy z Újezda

Podle záznamu na obci se odhlásila rodina Merlíčkova z Újezda dnem 14. září 1964 a přechází do Brna. Uvolnilo se celé první poschodí. Bylo tam zřízeno oddělení Veřejné bezpečnosti a ordinace pro dětskou lékařku MUDr. Květoslavu Jonasovou. Po zrušení Veřejné bezpečnosti tam na čas přešli oba lékaři obvodu z důvodu oprav zdravotního střediska. V dalších letech tam ordinovala i gynekologická lékařka.

Foto 10
1988-1994

Privatizace lékárny Mgr. Marie Jadrné

Když pan lékárník PhMr. Oldřich Merlíček odešel do důchodu k 1. září 1988, vedení lékárny převzala Mgr. Marie Jadrná z nedalekých Bošovic. Paní Mgr. Marie Jadrná měla od 20. listopadu 1989 dvouroční mateřskou dovolenou. Zastupovala ji paní Dr. Ludmila Svobodová z Brna. V říjnu roku 1992 byl zahájen konkurenční privatizační projekt lékáren a tak začala o lékárnu v Újezdu paní Mgr. Jadrná usilovat. Následovala dlouhá úřední cesta prokazování a obhajování. Díky znalosti lékárny a pacientů z této spádové oblasti byla Mgr. Marie Jadrná vhodným kandidátem k privatizaci lékárny formou prodeje.

Foto 11 Foto 12 Foto 13
2024

Pokračování odkazu

Paní magistra, jak byla všemi oslovována, plnila svou funkci v lékárně podle lékárenského slibu a sloužila pacientům důkladně a s respektem stejně jako její zakladatel - jako lékárník. Celoživotně se vzdělávala a také se starala o výchovu budoucích kolegů v oboru. Za jejího třicetiletého působení, kdy ve zdravotnictví a zejména v lékárenství vznikalo mnoho překážek, v době, kdy začala být situace malých nezávislých lékáren velmi vážná a vedla většinu lékárníků k rozhodnutí ve svém podnikání dále nepokračovat, se díky jejímu odhodlání a vytrvalosti tradiční soukromá lékárna „U Naděje“ zachovala dodnes. Ačkoliv její autentický název „U Naděje“ bohužel již obnovit nešel, v tomto duchu ji vnímáme i nadále právě kvůli její historii.

Foto 14